Jak zmiana klimatu uderzy w nasz kraj

Zmiana klimatu to temat, który uderza w nasz wszystkich. Zagrożona jest nie tylko natura – nasze lasy i życie zamieszkujących je zwierząt, ale także dobro nas samych. Coraz silniejsza z roku na rok susza, która drastycznie podwyższa ceny owoców i warzyw, wzmagający się deficyt wody latem czy ogromne fale upałów, które powodują przerwy w dostawach energii czy zagrożenie pożarami – to tylko kilka najbardziej znanych efektów jakie zachodzą na naszych oczach. Czy stoimy przed śmiertelnym zagrożeniem?

Zmiany już się rozpoczęły

To, że średnia temperatura wzrosła w przeciągu kilkudziesięciu lat o 1 stopień nikogo nie szokuje. Niestety, zmiany już rozpoczęły się już na dobre. Tegoroczna zima jest pierwszą w wielu częściach kraju, gdzie praktycznie nie ma zalegającej pokrywy śnieżnej a temperatury przez długi czas utrzymują się powyżej zera. Dla tych, którzy nie trawią zimy to idealny czas, ale tak ciepła i sucha zima zwiastuje ogromne problemy z suszą w kolejnym roku. Już teraz w Polsce mamy ogromny deficyt wód podpowierzchniowych – niektóre studnie wysychają bądź też całym miastom brakuje wody. W zeszłym roku Wisła w Warszawie osiągnęła tak niski poziom, że odsłoniła pozostałości nie widziane od XV wieku. Czy w tym roku wyschnie całkowicie?

Przyczyny zmian klimatu

Jedną z głównych przyczyn zmian klimatu są działania człowieka

Oczywiście to problem niesłychanie złożony i niemożliwy do opisania w kilku zdaniach. Jednak jedną z głównych przyczyn zmian klimatu jest działalność człowieka – tania energia uzyskana dzięki eksploatacji paliw kopalnych jak ropa naftowa, gaz ziemny czy masowo wydobywany w naszym kraju węgiel kamienny ma wiele zalet. Oznacza jednak emisję do atmosfery milionów ton dwutlenku węgla, który jest silnym gazem cieplarnianym. Likwidowanie terenów leśnych pod rolnictwo i przemysł a także importowanie do naszego kraju milionów ton toksycznych odpadów – co miało miejsce w ostatnich latach także nie pomaga środowisku.

Jak zapobiegać?

To również bardzo szeroki i rozległy temat. Oczywiście z dnia na dzień nie uda się wyeliminować wszystkich samochodów bądź też zamienić je na elektryczne i nie uda się zatrzymać wszystkich elektrowni opalanych węglem i przestawić się na odnawialne źródła energii. Zmiana jest procesem ciągłym i każdy z nas musi ponieść wysiłki, by zredukować emisję CO2. W Polsce funkcjonuje wiele programów, dzięki którym można uzyskać dotację na przykład do założenia paneli słonecznych czy docieplenia domu. Warto pomyśleć także nad rezygnacją z samochodu, jeśli mamy możliwość dojeżdżać do pracy komunikacją miejską czy też wybieraniu do domu urządzeń o lepszej klasie energetycznej, by zużywać mniej prądu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *