Najładniejsze parki narodowe i rezerwaty w Polsce

Nasz kraj z pewnością może się pochwalić pięknymi lasami, nieprzebytymi borami i pięknymi puszczami. W Polsce działają aż 23 parki narodowe, czyli miejsca o ścisłej ochronie oraz parki krajobrazowe, które także chronią pewne obszary ze względu na ich wartości przyrodnicze czy historyczne. Tych drugich w Polsce mamy ponad setkę. W dzisiejszym artykule opiszemy dla Was najładniejsze parki narodowe i rezerwaty w Polsce i opowiemy jakie atrakcje mają one do zaoferowania.

Puszcza Białowieska

Żubry w Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska to chyba najbardziej znany kompleks leśny w naszym kraju. Posiada on powierzchnię równą około 1500 km kwadratowych, leży zaś na pograniczu Polski i Białorusi. Stanowi praktyczny relikt dawnych, pierwotnych krajobrazów leśnych, które w przeszłości dominowały na nizinach środkowopolskich. Najbardziej znany jest z występowania żubrów – legendarnych, masywnych zwierząt przypominających amerykańskie bizony. Na dzień dzisiejszy ich populacja liczy sobie kilkaset sztuk. Na terenie puszczy działa obecnie Białowieski Park Narodowy, który jest jednocześnie najstarszym tego typu tworem w naszym kraju – działa bowiem od lat 30-tych ubiegłego wieku.

Kampinoski Park Narodowy

Jednym z najbardziej znanych ośrodków natury w naszym kraju jest także Kampinoski Park Narodowy. Jest świetnie znany ze względu na bliskość Warszawy, dlatego stanowi popularną destynację weekendowych wypadów mieszkańców stolicy. Jego powierzchnia to aż 38 tysięcy hektarów. Obszary bagienne są najbardziej charakterystycznym elementem miejscowego krajobrazu. Mamy tu bardzo różnorodną roślinność i wiele zwierząt jak łosie, bobry, wilki czy rysie. Kampinoski Park Narodowy od wielu lat jest wpisany na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO.

Świętokrzyski Park Narodowy

Jako jeden z mniejszych parków (bo posiada tylko 73 kilometry kwadratowe powierzchni) Świętokrzyski Park Narodowy ma wiele do zaoferowania. Przede wszystkim mamy tu różnorodny krajobraz, który zdominowany jest przez góry wraz z najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich czyli Łysicą. Lasy, głównie jodłowe pokrywają aż 95% powierzchni parku, lecz to nie one są najbardziej charakterystycznym elementem. Tzw. Gołoborze na Łysej Górze to wielkie rumowiska skalne, które pokrywa jeden ze szczytów góry.

Tatrzański Park Narodowy

Najbardziej znany polski Park Narodowy – Tatrzański Park Narodowy

Bodaj najbardziej znany i co roku odwiedzany przez dosłownie miliony turystów jest Tatrzański Park Narodowy. Znajduje się on na obszarze obejmującym takie pomniki natury jak Morskie oko, Dolina Pięciu Stawów Polskich oraz niemal całe Tatry. Najwyższym punktem jest tutaj szczyt Rysów, który liczy sobie aż 2499 metry i jest jednocześnie najwyższym szczytem w kraju. Tatrzański Park Narodowy jest domem dla takich zwierząt jak kozice i świstaki jeśli chodzi o góry zaś niżej zobaczymy na przykład jelenia, sarnę czy rysia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *